Renovace televizorů
Vítejte v sekci renovací televizorů a jiné techniky !
Našli jste něco podobného ?
Poradím Vám, jak znovu vdechnout život starým přístrojům !
Podobných televizorů je všude ještě poměrně dost a hojně se s nimi setkáme. Lidé je vyhazují ke kontejnerům, u silnic, při sběrných akcích a na sběrných dvorech jich jsou tisíce a tisíce. Proto není naštěstí takový problém si jednu vzít domů na renovaci a znovu ji zprovoznit. Radost bude oboustranná. V několika sekcích zde naleznete rady, postřehy a manuály, které Vám snad pomohou při opravách.
Takže s úsměvem vyrazit do ulic, přitáhnout nějakou tu tesláckou colorku a pustit se do práce! A pamatujte, že podobných přístrojů bude jen a jen ubývat a za pár let již bude vzácnost na nějaké narazit. Berte, dokud je co, pak by se mohlo velmi rychle stát, že už nebude nic. Nadejde doba vyřazování prvních plochých televizorů a monitorů a zde se moc oprav provádět nedá a sběratelská hodnota téměř nulová.
Renovace:
Recyklace:
Každý by si chtěl nějak zútulnit svůj domov nějakou dekorací. My elektrotechnici máme trochu degenerovaný vkus, a pokud je to možné, snažíme se vše možné skloubit s naší profesí. Dnes si to dokážeme na skutečném případu! V létě na táboře přivezli vedoucí ze sběrného dvora starou colorku 439, bohužel již s uraženou obrazovkou. Chassis se vzala na součástky, bedna na táborák, plasty do tříděného odpadu ... Ale co s obrazovkou? Tu přeci nemůžeme jen tak vyhodit, to by byla věcná škoda - nějak ji využijeme.
Sundáme vychylovací cívky (většinou je jednotka uchycena dvěma šrouby), vyndáme systém obrazovky a pokusíme se nějak opracovat ulomené sklo. To je docela problém a sám jsem vyzkoušel spoustu postupů. Například hrdlo dokola naříznout a vystavit zlom vysoké teplotě, aby sklo v místě rýhy prasklo. To si ovšem dělá co chce a praská i tam, kde nemá. Asi to chce trochu umu, nebo hrdlo nějakým způsobem sbrousit do roviny. K zaoblení okrajů, aby se předešlo pořezání, stačí nejdříve hrubý smirkový papír a poté přejet ještě jemným na dočištění.
Celou báň omyjeme a otřeme. Akvadak se nám asi nepodaří dát dolů, pokud chcete, můžete opět zkusit šmirgl. Nyní musíme sundat anti-implozní ochrany a uchycovací rám. Ten je kolem celé obrazovky a bývá na svém konci bodově svařen. Sváry však nedrží, a pokud si dáme pozor, tak ohýbáním rámu bodový svár utrhneme. Tyto rámy bývají většinou dva, poté následuje plastový rám s úchyty pro demagnetizační cívky, který je pouze přilepen. Opatrně jej sundáme, když tak si pomůžeme šroubovákem či špachtlí. Jinak můžete zkusit i pilku na železo. Dbáme na bezpečnost a plynulé a pomalé pohyby. Větší náraz může obrazovku roztříštit! Též rám může po utržení rámu odskočit a zranit Vás, dbejte proto na bezpečnost!
Takto odstrojenou obrazovku vyčistíme i zevnitř. Zde je výhodnější černobílá obrazovka, z barevné se nepodaří vymýt luminofor na stínítku. Doporučuji provádět ve dvou, jelikož obrazovka se naplní vodou a je velmi těžká. Pamatujme, že stínítko je složeno z jedovatých luminoforů fosforu, yttria, směsi křemičitanů a podobných chemikálií. Musíme dbát maximální ostražitosti, aby se nám voda při vylévání nedostala na kůži či jinými částmi těla. Obsah vyléváme do výlevky či do záchodu, který poté dobře očistíme, a my si pečlivě omyjeme ruce. Po očistě je váza připravena k použití!
Na obrázku můžete vidět můj první prototyp z obrazovky 671QQ22, který vznikl pro pobavení na letním táboře v Nekoři. Je to velmi stylový doplněk na každý stůl a skrývá i jiné výhody. Vodu můžete například dolévat jen jednou za půl roku - obsah této obrazovky je nejméně 20 litrů.
POZOR! Obrazovka není hračka! Při nárazu či úderu se může roztříštit a poranit Vás střepy. Složení stínítka obsahuje jedovaté sloučeniny, které mohou vážně poškodit zdraví! Výpary z nekvalitně vymyté obrazovky a voda z čištění jsou velmi nebezpečné! Znečištěné kapaliny nesmí být zlikvidovány ve volné přírodě. Návod je vhodný pouze pro zkušené a rozumné techniky, kteří si chtějí trochu zašprímovat!
Aktualizováno dne 19.8.2013
Editováno dne 31.7.2013
Foto Color 429: Vácav Jacyszyn, Teletým