Mechanické kalkulačky
Vítejte v sekci počítacích psacích strojů...
Čili mechanických kalkulaček!
I dnes ještě mladá generace pozná pozná psací stroj. Stal se určitým vžitým symbolem, a navíc se nyní postupně vrací jako stylový retro doplněk. Co však zmizelo z povrchu zemského, jsou mechanické kalkulačky – vrstevníci právě psacích strojů, ačkoli se nevyráběly tak dlouho. Nalezly bychom je v účtárnách, kancelářích a na školách, kde usnadňovaly složité výpočty.
V Československu se s mechanickými počítačkami pojí název Nisa. Prvorepubliková továrna v Proseči nad Nisou, který od roku 1951 dostal za úkol vyrábět právě složité mechanické kalkulátory. Ve sví době zde pracovalo na 850 zaměstnanců, přičemž továrna si díky skvělé nástrojárně zvládla vyrobit všechny díly sama – například elektromechanická kalkulačka PK5 obsahovala na 2 tisíce dílů a k výrobě bylo potřeba asi 3,5 tisíce nástrojů a přípravků.
Výroba se postupně zdokonalovala, výrobky dostávaly zajímavý design. Ale jen po dobu 25 let. Kalkulátory, jejichž produkce dosahovala neskutečných čísel, se zde během roku 1976 přestaly vyrábět. Důvodem byl rychlý rozvoj elektronických kalkulaček, které nemohly být s kalkulátory Nisa vůbec srovnávány – malé, rychlé a s mnoha funkcemi na jedno zmáčknutí tlačítka.
To zapříčinilo to, že jakmile se zastavila výroba, kalkulačky neskutečnou rychlostí upadly v zapomnění. Do 80. let byly téměř všude nahrazeny a pokud si je někdo nevzal z nostalgie domů, skončily na hromadě o ‚železné neděli‘.
I z toho důvodu už by mnozí v 90. letech tápali, co to vlastně ten mechanický kalkulátor je. Natož nyní, v roce 2017! Proto jsem se rozhodl udělat trochu osvěty a představit Vám postupně produkty tuzemského podniku Nisa. K psacím strojům to má mechanicky velmi blízko, takže mi jejich servis a sbírání, když se objeví, nijak nevadí...
Aktualizováno dne: 27. 7. 2017
Editováno dne: 27. 7. 2017