DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Svítidla

Vítejte v sekci věnované světelné technice!

Následující texty jsou věnovány především produkci podniku Elektrosvit n. p., který byl jedním z hlavních výrobců osvětlovací techniky v Československu. Lampám jako takovým se nevěnuji, avšak výbojková svítidla – zejména rtuťová – mají své neodmyslitelné kouzlo a byl by hřích, kdyby člověk alespoň jedno nevlastnil. Podívejte se tedy na moji skromnou sbírku...


Elektrosvit 240 15 – 'Zvon' 
Elektrosvit 244 01 – 'Zvon' 
Elektrosvit 444 23 15 – 'Velbloud' 


Elektrosvit 240 15 – 'Zvon'

Výrobce: Elektrosvit Nové Zámky n. p.
Rok výroby: 1972
Světelný zdroj: rtuťová výbojka RVL 250W
Technické údaje: 220 V, 50 Hz, 275 W, cosφ 0,9

Svítidlo je určeno zejména pro venkovní osvětlování železničních tratí, nádraží a překladišť, přičemž doporučená instalační výška se pohybuje mezi 10 a 12 metry. Tělo je tvořeno ze smaltovaného ocelového plechu, vršek se silovými kontakty poté z litiny. V horní (mírně kuželové) části je uložen předřadník a kompenzace, tj. bílá tubusová tlumivka a olejový zářivkový kondenzátor 16 μF. Keramická objímka E40 vyčnívá do spodní části svítidla a není utopena jako například v továrních provedeních 244 01. Lampa je navržena pro vysotlakou rtuťovou výbojku RVL 250W od n. p. Tesla Holešovice, kterou lze nahradit pozdějším ekvivalentem s Pennigovou směsí – SHLP (SHCP) 210W.

Výhodou svídidla je jeho jednoduchost a snadná manipulace. Je připraveno na montáž na obtížně dostupná místa, dá se proto po laně spouštět až na zem. Svítidlo je proto vybaveno silovými kontakty a vodicími čepy, které se při spouštění rozpojí. Pro výměnu světelného zdroje není potřeba nic demontontovat, stačí pouze vadnou výbojku nahradit novou.

Stav: Plně funkční, svítidlo po celkové údržbě

Zajímavost: Lampa svítila od roku 1972 až do léta 2018 na nejmenované železniční trati, odkud byla v rámci modernizace demontována. Přestože strávila téměř 50 let na stožáru, smalt není nijak poškozen a předřadník je ve skvělém stavu. Ve svítidle se nacházela moderní 350W výbojka s Pennigovou směsí, je tedy jasné, že svíditlo do poslední chvíle fungovalo a tlumivka dostávala pěkně zabrat.

Zajímavost 2: Do svítidla se dají i dnes bez problémů sehnat originální dobové výbojky Tesla (označení RVL-X), přičemž pořizovací náklady se pohybují kolem 150 Kč za nový kus. Za podobnou cenu lze koupit i moderní výbojku HPM 250 od NBB Bohemia.

 

 

 



Elektrosvit 244 01 – 'Zvon'

Výrobce: Elektrosvit n. p.
Rok výroby: 1969
Světelný zdroj: rtuťová výbojka RVL 400W
Technické údaje: 220 V, 50 Hz, 425 W, cosφ 0,9

Svítidlo je určeno zejména pro vnitřní osvětlení výrobních hal, skladů a podniků, přičemž doporučená instalační výška se pohybuje mezi 12 a 18 metry.  Tělo je tvořeno ze smaltovaného ocelového plechu, pozinkovaných částí a odlitku pro svorkovnici. V horní (mírně kuželové) části je uložen předřadník a kompenzace, tj. trafo (EI) tlumivka a olejový zářivkový kondenzátor 25 μF. Keramická objímka E40 je utopená a nevyčívá do spodní části. Lampa je navržena pro vysotlakou rtuťovou výbojku RVL 400W od n. p. Tesla Holešovice, kterou lze nahradit pozdějším ekvivalentem s Pennigovou směsí – SHLP (SHCP) 340W. Ve svítidle lze snadno vyměnit světelný zdroj, avšak ke svítidlo je stížený přístup a je fixně montováno (zavěšeno) na určitém místě.

Stav: Plně funkční, po celkové renovaci

Zajímavost: Svítidlo zakoupeno ze zrušené výrobní haly. Byla nutná celková renovace – vadné vodiče, kompenzační kondenzátor explodoval. Tlumivka je již bez izolace, s rozpadlou kostřičkou a silně bručí, nicméně spolehlivě funguje. Původní ossazená výbojka RVL-X 400W z konce 80. let je již krátce před smrtí.

 

 



Typ 311 18 01 

Výroba: Elektrosvit, 1976
Osazení: 1x 200W, žárovka 
Parametry: 220 V – 50 Hz




Typ 314 38

Výroba: Elektrosvit, 195_
Osazení: 2x 40 W trubice 1200 mm 
Parametry: 220 V – 0,84 A – 50 Hz – cos
φ 0,52 

 

 

Typ 34 225 0

Výroba: Elektrosvit, 1965
Osazení: 2x 40 W trubice 1200 mm 
Parametry: 220 V – 0,84 A – 50 Hz – cos
φ 0,95 – 94 W

 

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje, naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty kromě prvního v pořadí.
  • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
  • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
  • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)