DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Staré radiopřijímače

Vítejte v sekci věnované radiovým přijímačům ...



           Běžné přijímače                                            Luxusní přjímače

TESLA 409U                                               TESLA Filharmonie 805A
TESLA Lýra 327A                                       TESLA Maestro I. 1002A
TESLA Nabucco 335A                                 TESLA Copélia 1107A
TESLA Carioca 433A                                   
RFT Stradivari 3
TESLA Echo 532A
TESLA Verdi 543A

TESLA Mír 2800B-2                                    
TESLA Rena 2716B                                                                  
Neywa 402                                                                                  

        Hi-Fi tunery                                                             Zahraniční přijímače

        TESLA 3606A                                                          Казань 57 / Kazaň 5

 

Přístroje, které mi prošly pod rukama ...

       Elektronkové                                                            Tranzistorové

Empo Poem  
TESLA Kongres I.                                                     TESLA Sextet 637A
TESLA Rondo II. (528A)                                            TESLA Soprán 635A
TESLA Bohéma 541A

TESLA Dunaj 615A
TESLA Opereta 1021A

RFT Nauen

 



TESLA Filharmonie

Výroba: 1959, Tesla Přelouč n.p.
Výrobní číslo: 1409500
Osazení: 2x 6CC41, 2x 6B32, 2x 6F31, 2x PL82, ECC85, ECH81, EM81
             2x B250C100

Vlajková loď Tesly a též nejluxusnější elektronkový přijímač z konce 50. let, který se u nás vyráběl. Desetiokruhový superhet pro příjem VKV východní normy a osmiokruhový pro vlnové rozsahy s amplitudovou modulací. Ovládání pomocí tlačítkové soupravy – přepínání vlnových rozsahů, gramovstupu a šířky pásma. Plynulé tónové korekce výšek a hloubek, řízení hlasitosti, natočení vnitřní feritové antény, oddělené ladění pro AM a FM pásma. Zapojení vf části vychází z předchozího modelu Hymnus, což se v praxi ukázalo jako dobré rozhodnutí, jelikož zapojení je velmi citlivé a spolehlivé - VKV jednotka vyniká citlivostí 5uV. Změnou však prošel koncový stupeň, který je upraven na dvojčinný s elektronkami PL82 s vylepšenými tónovými clonami, rejstříky tedy nejsou potřeba. Osazen je elektronický indikátor vyladění. Ve skříni rádia se nachází celkem šest reprodukorů – první série ještě neobsahovala dva výškové elektrostatické, takže byl celkový počet o to nižší. Ve zdroji jsou již použity dva selenové usměrňovače místo elektronky EZ81. Na zadní straně přijímače je místo na připojení gramofonu a magnetofonu. Napájení ze střídavé sítě 110 nebo 220V, 50Hz.

Rozsahy: DV – SV I. - SV II. - KV I. - KV II. - VKV
Výstupní výkon: 6W, dvojčinný  /zkreslení 5% při 400Hz/

Reproduktory: 6
Příkon: 75W
Rozměry: 760x490x305 mm, 25kg

Stav: Elektricky opraveno, zbývá dodělat mechaniku (tlačítková předvolba) a kompletní opravu bedny

Oprava: V minulosti proběhla výměna elytu ve zdroji a došlo k přladění VKV jednotky na CCIR. Ke zprovoznění stačilo vyměnit kondenzátory - 2 prasklé hovňáky a prevntivně asi deset asfalťáků - přístroj byl ve vlhku. Dále byla spálená jedna žárovička a vadná síťová šňůra.

Přednes: Byl jsem velmi mile překvapen, naprosto úžasné. Přístroj skutečně nezklamal a dostál svému jménu. Celkově je přístroj velmi citlivý - na všech pásmech, překvapivě i na SV. Velmi krátké vlny jsou přeladěny a jejich citlivost je též neuvěřitelná. Celkově lze říci, že tzv. '3D' přednes je povedený, tónové clony skutečně fungují a zvuk si lze přizpůsobit podle potřeby a poslouchané stanice-hudby. Masivní dřevěná bedna dodává přístroji basy, kterou jsou díky velkému kruhovému reproduktoru dunivé. Dva elektrostatické výškové reproduktory samozřejmě nefungují - ač mám dojem, že jeden šeptá.

Dokumentace: E. Kottek - ČS radiové a televizní přijímače I. (str.   )
                          Zde ke stažení

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Vyčištěné rádio - vnitřek rádia - elektronika před opravou

 


TESLA Maestro I.

Výroba: 1959, TESLA Kolín n.p.
Výrobní číslo: 
Osazení: 2x 6F31, 6B32, 6BC32, ECC85, ECH81, EF80, EM80, PL82, EZ81

Stolní gramorádio tuzemnské produkce, kdy vnitřek přístroje je shodný s rádiem Tesla Hymnus. Napájení ze střídavé sítě 220V, 50Hz. Přístroj disponuje otočnou feritovou anténou - lze odpojit, dvoustupňovým mezifrekvenčím zesilovačem, regulací šířky pásma. Pro rozsah VKV je vestavěn náhražkový dipól, oddělené ladění na AM a FM rozsazích. Ke kontrole je osazen indikátor vybuzení. Koncový zesilovač je řešen jednočinným zapojením s výkonovou pentodou se zpětnou vazbou, fyziologickou regulací hlasitosti, tónovými korekcemi. Omezení brumu je provedeno odbočkou na výstupním transformátoru a odbručovači v předzesilovači. Gramofonové chassis modelu H20 s krystalovou přenoskou se dvěma safírovými hroty s nastavitelnými rychlostmi 16  2/3 , 33 1/3, 45, 78 a automatickým vypnutím na konci desky. Osazeny jsou delkem čtyři reproduktory - dva středobasové na přední ozvučnici, dva výškové na bocích přijímače. Napájení ze sřídavé sítě 220V, 50Hz (lze zaměnit za 120V).

Přijímač patří k sofistikovanější produkci ve vyšší cenové relaci. Také je zde znát fakt, že přístroj není konstruován v brastislavském závodu. Designem přesně zapadá na přelom 50. a 60. let minulého století s velmi elegantní tmavou bednou s odklopným víkem a zlatými lištami a ovládacími knoflíky. Přístroj též disponuje moderním rozsahem velmi krátkých vln - i díky tomu nešlo v koncovém stupni použít klasických pentod 6L31, ale byla užita televizní PL82, která dostačuje kvalitní reprodukci na tomto vlnovém rozsahu. U výškových reproduktorů došlo během výroby k náhradě klasických reproduktorů za elektrostatické, které jsou dnes bohužel nefunkční - jejich životnost byla velmi omezená, rychle se od osazovánín upustilo.

Rozsahy: DV, SV I-II, KV I-II, VKV /OIRT/
Výstupní výkon: 2,5W - jednočinný /zkreslení 5% při 400Hz/
Reproduktory: 2 středobasové, 2 výškové /elektrostatické/
Příkon: 90W
Rozměry: 640x455x345 mm, 23kg

Stav: Momentálně v opravě, v rámci možností funkčí na některých pásmech ...

Renovace: Rádio ve velmi zachovalém stavu, jen několik kosmetických vad. Po elektrické stránce je co vyprávět - svitky byly popraskané skoro všechny - užití velmi kritizované série TC15x, kdy rádio bylo navíc vystaveno vlhkému prostředí - celkem se vyměnilo 18 kusů. Vadný odpor do druhé mřížky EF80, vadná vstupní ECH81. Bohužel je zde typická závada - vadné výškové elektrostatické reproduktory. Zoxidované přepínače, patrně utahané lampy. Prasklá jedna plastová mřížka na boku přijímače - bude se měnit.

Přednes: Uvidíme ...

Dokumentace: E. Kottek - Čs radiové a televizní přijímače I. (str. 203 + příloha VII.)
                     Návod k údržbě gramorádií - Tesla Kolín (1959)

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Přijímač zepředu

 



TESLA Copélia 1107A

Výroba: 1962, TESLA Přelouč n.p. 
Výrobní číslo: 006841
Osazení: 2x EBF89, EAA91, ECC83, ECC85, ECH81, EL84, EM80, EZ80

Hudební skříň - gramorádio - s přijímačem typu Tesla Variace, gramofonem a vestavěnými reproduktory. Zapojením se jedná a superhet, 5+2 elektronkový šestiobvodový na AM modulaci a 7+2 elektronkový desetiobvodový na FM pásmu. Společný ladící převod pro všechna pásma, odpojitelná nastavitelná feritová anténa, přepínání rejstříků ŘEČ - SOLO - ORCHESTR, přepínače reproduktorů. Osazen je i indikátor vyladění - lze vypnout - a signalizace zapojení feritové antény. Fyziologická regulace hlasitosti, potenciometry výšek a hloubek v přednesu. Koncový stupeň je jedočinný s koncovou pentodou EL84. Napájení ze střídavé sítě 220V, 50Hz (lze 120V). Skříň osvětlena pomocí dvou suffitek.
Použité gramofonové chassis je typu MD51 - poloautomatický, s přepínatelnými rychlostmi 16 2/3, 33 1/3, 45, 78, krystalová přenoska se dvěma safírovými hroty.
Reproduktory jsou rozmístny následně - velký hloubkový na dně sříně, šikmo vyzařující, kruhový s průměrem 273mm. Dva eleiptické středové na bocích přijímače a dva kruhové výškové reproduktory na čelním panelu s průměrem 100mm. Možnost přepínání reproduktorů: 1D - zapojen hloubový a dva výškové, 3D - zapojeny všechny reproduktory, EXT - odpojení všech reproduktorů ve skříni, nutno připojit externí. Pokud není vybrána ani jedna možnost, je zapojen jen hloubkový reproduktor.

Rozsahy: DV, SV I-II, KV I-II, VKV /OIRT/
Výstupní výkon: 2,5W /zkreslení 5%/
Reproduktory: 1 hloubkový, 2 středové, 2 výškové
Příkon: 80W
Rozměry: 950x740x400 mm, 58 kg

Stav: Po částečné renovaci, zbývá opravit náhon MF1 a VKV jednotku - je napoto tupá

Renovace: Skříň jsem obdržel ve velmi zachovalém stavu. Gramofon prošel rychlou údržbou a namazáním, ale zatím nebyl zkoušen, chybí jeden hrot. Výměna vadných svitkových kondenzátorů, koncový zesilovač funkční. Příjem je nekvalitní, VKV necitivé. Kamenem úrazu jsou opět zoxidované přepínače - rejstříků, avšak hlavně reproduktorů. Je nutné kompletní rozebrání a vyčištění.

Přednes: Byl jsem zprvu skeptický, ale hudební skříň si mne nakonec získala. Za zmínku stojí, že v koncový stupeň je pouze jednočinný a papírově uváděný výkon je 2,5W - avšak výsledek je zarážející. Přijímač je celkem citlivý, vyhoví běžnému příjmu stanic. Ale i při tomto malém výkonu rádio dokáže rozrážet okenice. Takže na použití jako koncového stupně nebo na příjem na místních stanic - popř. KV a VKV, je zcela dostačující a s řízením hlasitosti se musí skutečně opatrně. S přepínáním 3D a 1D bych měl poznámku, že v něm není znatelný rozdíl. Středové reproduktory zanikají v celkové reprodukci, bohužel. Též korekce jsou naprosto tupé na jakékoli nastavní - rejstříky to samé, mezi 'Řeč' a 'Orch' je rozdíl vskutku minimální. Hodnotil bych to jako slabou stránku dobře myšleného přijímače. Ve výsledku ale konstatuji, že jsem spokojen a každé použití - i přes výše zmíněné vady - je celkově příjemné. Rozhodně bych přístroj doporučil, už kvůli vzhledu. A co skutečně cením? Možnost odpojení magického oka - geniální!

Dokumentace: Kottek, E. - ČS radiové a televizní přijímače (str. 236 + příloha XII.)


Za tento kousek děkuji Martinu Hájkovi


... pro náhled klikněte na fotografii ...

Přijímač zepředu - zezadu

 



RFT Stradivari 3

Výroba: 1961, Veb Stern Radio Rochlitz - NDR
Výrobní číslo:  789889 
Osazení: 2x EF89, 2x EL84, EABC80, EBF89, ECC83, ECC85, ECH81, EM80, EZ81

Luxusní stolní elektronkový přijímač, který se na začátku 60. let dovážel i do naší republiky. Superhet osazený devíti elektronkami pro zpracování zvukového signálu, indikátorem vyladění a dvojcestným usměrňovačem. Oddělená regulace vysokých a hlubokých tónů a přepínatelnou šířku pásma. Přístroj má pět rejstříků: ŘEČ - BAS - ORCHESTR - JAZZ - 3D. Při zapnutém 3D se zapojí všechny osazené reproduktory, jinak je v činnosti pouze hlavní hloubkový na čelní ozvučnici. Přípojka na gramofon, přípojka pro externí reproduktor. Pro SV a DV rozsahy vestavěná feritová otočná anténa - v krajních polohách odpojitelná, vnitřní dipól 240Ω. Samočinné potlačení šumu na rozsahu velmi krátkých vln. Koncový stupeň je dvojčinný, osazený výkonovými pentodami EL84. Napájení ze střídavé sítě 220V, 50Hz - možno přepnout na 110, 127 a 240V.

Rozsahy: DV, SV, KV I-II-III, VKV /OIRT/
Výstupní výkon: 8W - dvojčinný
Reproduktory: 1 hloubkový, 2 středové, 1 výškový
Příkon: 120W
Rozměry: 700x450x315 mm, 25kg

Stav: Plně funkční

Renovace: Rádio sloužilo jako netradiční doplněk - lampička. Chyběla většina elektronek, na mf transformátoru byla kabelem přichycena objímka se 100W žárovkou. Též někdo natřel hlinkou čelní dřevěný rám. Vyjma ECC85, EF89, EL84 a EM80 se muselo rádio kompletně osadit - EF89 se shání docela špatně, sufitky jsou - díkybohu - dobré. Po čištění došlo na elektrickou renovaci - výměna všech svitkových kondenzátorů, jelikož jsou kvalitou horší než známé hnědé svitky. Další klasickou závadou je v katodě EL84 spálený odpor a vybuchlý elyt - díky svodu svitku se na g1 objeví +, takže teče velký proud, než se odpor přepálí - odnést to může i sama lampa. V přístroji jsou ještě čtyři asfaltové kondenzátory 5n, které jsou jako odrušení na primáru a sekundáru napájecího trafa. Kamenem úrazu bývají však přepínače, které jsou sice kryty před prachem, ale jsou vždy slušně zoxidované. Většina závad je spojena právě se ztrátou kontaktu v přepínači. Naštěstí konstruktéři na podobnou věc mysleli a přepínače jsou dobře přístupné. Poslední věc, kterou jsem opravoval, byl potenciometr hlasitosti. Byl upadlý konec jedné dráhy a dvě fyziologické odbočky.

Přednes: Reprodukce je ze skříňových rádií asi nejlepší, jakou jsem slyšel. Nevím o tuzemském přijímači, který by se ji rovnal (Filharmoii neznám). Citlivost VKV je zarážející, přestože vstupní jednotka je jednoduchá. Přednes je kvalitní, tónové rejstříky skutečně fungují, korekce též velmi podstatně ovlivní celkovou reprodukci. Funkce '3D' je znatelná, ale i bez ní reprodukce neutrpí. Kvalitní výšky a hloubky, ozvučnice nevybruje, dřevo dodává zvuku to pravé zabarvení. Mírný nedostatek bych viděl při poslechu vážné hudby, jelikož se rádio může zachrapět - ale to už je pouze kosmetická vada. Rozsahy jsou velmi citlivé, rádio se neodlaďuje a na dostatečnou anténu je skutečným pokladem. SV jsou klasické šumáky, DV je jen rušení. KV a VKV je nejsilnější stránka. Lepší a kvalitnější přednes neznám. Díky rozložení KV je ladění plynulejší. Ve výsledku nemám nic k dodání. Přijímač byl označen jako luxusní a i po tolika letech je jasné, proč. Nezažít hrát Stradivari 3 je jako nejet do Ruska - kdo nezažil, nemá šanci tušit. Jsem konsternován, skutečně!

Dokumentace: Hodinár, Studničný - Zahraniční rozhlasové a televizní přijímače (str. 23+ příloha 2)


Za tento kousek děkuji Honzovi Mottlovi


...pro náhled klikněte na fotografii ...

Čelní pohled - přepínatelné rejstříky - zadní stěna - vnitřek přijímače - vf pentoda EF89

 



Радиола Казань 57 / Kazaň 57

Výroba: 1958, Казанский завод Радиоприбор
Výrobní číslo: 16785
Osazení: 6А2П, 6К4П, 6Н2П, 6П1П
             Д2Д, АВС-120-270

Přenosné ruské gramorádio – čtyřokruhový elektronkový superhet a dvojrychlostní gramofonové chassis pro šelakové desky. Napájení ze sřídavé sítě 127-220V s příkonem 30 až 40W. Tlačítková souprava obsluhuje všechny funkce přístroje: vypnutí; předvolby 1-7 tvoří rozdělená radiová pásma, kdy první tři připadají na DV a zbylé čtyři na příjem SV, viz tabulka:

Pevné nastavení tlačítek pro dlouhé vlny:
1. 150 - 210 kHz (2000 - 1413 m)
2. 210 - 295 kHz (1413 - 1015 m)
3. 295 - 415 kHz (1015 - 723 m)
Pevné nastavení tlačítek pro střední vlny:
4. 520 - 700 kHz (577 - 428 m)
5. 700 - 930 kHz (428 - 323 m)
6. 930-1220 kHz (323 - 246 m)
7. 1220-1600 kHz (246 - 187,5 m)

Posledním tlačítkem se zapíná gramofonová reprodukce. Ladění řešeno atypicky změnou indukčnosti cívek, jako anténa slouží síť – lze připojit i externí anténu na zdířku A. Zdířka З slouží pro připojení externího reproduktoru, zdířka В pro připojení externího zdroje signálu. Zbylá je společné uzemnění. Ovládání hlasitosti a tónové clony. Gramofon má přepínač poloh pro rychlost 33 a 78, mezipoloha slouží pro oddálení mezikola, aby se zbytečně nezatěžovalo gumové obložení. Zapnutí se provádí pohnutím přenosky doprava, vypnutí se provede automaticky na konci desky. Vložka je krystalová typu ЗПК56. Výstupní zvukový výkon je 1W, osazen je pouze jeden reproduktor.

V kazaňském závodě se vyrobily další dva modely:

Kazaň /1956/ – zcela odlišný předchůdce, osazení starými typy elektronek.
Kazaň 2 /1959/ – vnějším provedením shodná s Kazaní 57, změna zapojení, přidání magického oka,
přídavný nástavec na gramofon pro přehrávání magnetofonových pásků.

Stav: Chybí horní krycí víko, původní majitelka měla přístroj uložený v dřevěné krabici. Radiová část fuknční bez oprav, mírně zoxidované přepínače. U gramofonu je vadná vložka, nebyl čas věnovat se opravě.

Informace: ZDE a  ZDE (rusky)

...pro náhled klikněte na fotografii ...

 



TESLA 409U

Výroba: 1952, Tesla Kolín n.p.
Výrobní číslo: 603115
Osazení: 2x UCH21, UBL21, UY1N, EM11

Stolní šestiobvodový superhet pro příjem rozestřeného KV pásma i klasických vlnových rozsahů – KV, SV, DV. Samočinné řízení citlivosti, plynulé řízení hlasitosti, tónová clona, indikátor vyladění. Mezifrekvenční kmitočet 452 kHz. Přístroj již disponuje oddělovacím transformátorem pro gramofonový vstup. Kulatý dynamický reproduktor s impedancí 5Ω, výstupní výkon 2 W. Napájení ze stejnosměrné i střídavé sítě 120, 150, 220, 240 V/ 30–100 Hz s příkonem 52 W.

Radio vychází z řady rádií typu „Rytmus“ a je designem zcela shodné s přístrojem 411U (bez EM11) a 509U (s napájecím transformátorem a E řadou elektronek). Samotný model 409U není popsán ani v Kottkovi. Přístroj je ovšem přesná kopie německého rádia Philips 208U.

Vlnové rozsahy

rozestřené pásmo    10,5 –    9,45 MHz
krátké vlny            18,7 –    5,8   MHz
střední vlny        1604   – 524,4   kHz
dlouhé vlny          300   – 150      kHz

Stav: Po renovaci funkční, chybí jeden knoflík

Oprava: V minulosti již bylo vyměněno několik svitků, hlavní i malý elektrolyt, síťový přívod a žárovky – přístroj má hodně let naběháno. Při renovaci proběhla výměna kritických svitků, malého elytu, vadné žárovky, magického oka EM11 a přívodní šňůry. Osazena byla chybějící UY1N.

...pro náhled klikněte na fotografii ...

Zepředu - zadní stěna - vadné díly



TESLA Kongres

Výroba: 1949, TESLA
Výrobní číslo: 319084 (Pat. ČSR)
Osazení: 2x EF22, ECH21, EBL21, EM11, AZ11

Sedmiobvodový superhet z poválečné produkce tehdy znárodněných podniků přecházejících pod značku Tesla. Ladění ve vlnových rozsazích DV, SV, KV I. a KV II. Napájení ze sítě 220V, 50Hz s možností změny napájecího napětí na primáru vstupního transformátoru. Přepínače na boku přijímače s funkcí tónové clony a šířky pásma, indikátor vybuzení pomocí magického oka. Kruhový reprodukor s průměrem 18 cm na masivní dřevěné ozvučnici. Leštěná dřevěná skříň s ozdobnou lištou, hrubě tkaný brokát, skleněná stupnice, bakelitové ovládací prvky. Možnost připojení gramofonové přenosky.

Po sejmutí zadní stěny byl pouze plný pokojového prachu a pavučin. Byly zde známky servisu, kdy opravili uvolněnou usměrňovací elektronku a k trafu se přidal svitkový kondenzátor (k čemu?). Nutné bylo vyměnit jeden vadný filtrační elektrolyt 32μF a repasovat všechny svitky (skupinový kondenzátor byl dobrý). Momentálně je rádio vcelku hrající, jen na pásmu KV1 nic nechytne, takže jestli je někde upadlý drátek u přepínače ...

Zajímavost: Výrobou je přijímač konstruován krátce po znárodnění, takže logo Tesly je snad na pár kondenzátorech - není ani na stupnici, ani na zadní stěně. Chassis je Philips, kondenzátory Always, Elektro-Praga, Siemens, ... no zkrátka je to Němec.

...pro náhled klikněte na fotografii ...


TESLA Kongres I.

Výroba: 1949, TESLA
Výrobní číslo: 379725 (Pat. ČSR)
Osazení: 2x EF22, ECH21, EBL21, EM11, AZ11

Sedmiobvodový superhet z poválečné produkce tehdy znárodněných podniků přecházejících pod značku Tesla. Ladění ve vlnových rozsazích DV, SV, KV I. a KV II. Napájení ze sítě 220V, 50Hz s možností změny napájecího napětí na primáru vstupního transformátoru. Přepínače na boku přijímače s funkcí tónové clony a šířky pásma, indikátor vybuzení pomocí magického oka. Kruhový reprodukor s průměrem 18 cm na masivní dřevěné ozvučnici. Leštěná dřevěná skříň s ozdobnou lištou, hrubě tkaný brokát, skleněná stupnice, bakelitové ovládací prvky. Možnost připojení gramofonové přenosky.

Skříň je trošku prožraná od červotoče, původní knoflíky jsou nahrazené něčím jiným, chybí zobrazení vlnového rozsahu a vevnitř pár zásahů servisu - elyty měněny za 2x 50uF a šňůra taky není originální. Po zapnutí šumí, je znatelné ladění, ale nic nechytne. Byla vadná usměrňovačka AZ11.

Stav: Radio jsem předal dále jednomu technikovi, který se speciálně věnuje rádiím. Není už tedy součástí mé sbírky.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Pohled zepředu - zezadu bez krytu - filtrační část - detail zadní stěny


TESLA Lýra 327A

Výroba: 1971, TESLA Bratislava n.p.
Výrobní číslo: 1600149
Osazení: ECC85, EBF89, ECL86, 2x GA206, PM28RA (selenový usměrňovač)

Elektronkový šesti-obvodový (pro SV a DV) a osmi-obvodový (pro VKV dle normy OIRT) superhet z produkce Tesly. Mechanická tlačítka na přepínání rozsahů, vypnutí přijímače. Vstup pro gramofonovou přenosku a magnetofonovou hlavu. Vše je umístěno na desce s plošnými spoji. Na přední desce ladění pásem, hlasitosti a výšek (tónová clona). Velký a kvalitní kruhový - širokopásmový - reproduktor. Dřevěná skříňka, elegantní bílá skleněná stupnice, vystouplé černé přepínače.

Po stránce kvality lze říci, že je úplně stejná jako u Nabucca - stejné chassis. Přednes slušný, citlivost není příliš dobrá, absence basových tónů.

Stav: Přišlo ve velmi špatném stavu poštou. Někdo se v rádiu odborně rýpal a u síťového trafa nevrátil podložky, tím se šroub provlékl a trafo se i s plošňákem zalomilo. Takže bylo nutné opravit prasklinu po celé délce. Plesnivá skříň, všude spousta mastnoty. Výměna všech svitků. Skříň poškozena a lepena, čeká na přestříkání. VKV a zesilovač funkční, SV a DV rozsahy zatím ne.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Nálezový stav (zepředu, zadní stěna, vnitřek)


TESLA Nabucco 335A

Výroba: 1969, TESLA Bratislava n.p.
Výrobní číslo: neznámé
Osazení: ECC85, EBF89, ECL86, 2x GA206, PM28RA (selenový usměrňovač)

Elektronkový šesti-obvodový (pro SV a DV) a osmi-obvodový (pro VKV dle normy OIRT) superhet z produkce Tesly. Mechanická tlačítka na přepínání rozsahů, vypnutí přijímače. Vstup pro gramofonovou přenosku a magnetofonovou hlavu. Vše je umístěno na desce s plošnými spoji. Na přední desce ladění pásem, hlasitosti a výšek (tónová clona). Velký kvalitní kruhový a širokopásmový reproduktor. Dřevěná skříňka, elegantní bílá skleněná stupnice a kovový název výrobce.

Rádio je na chatě v Děčíně, kde slouží k celodennímu poslechu SV a VKV - v noci převážně zahraničních stanic. Kvalita odpovídá tehdejší době - kuchyňské rádio. Požadavek byl na malou velikost, spolehlivost a nízkou pořizovací cenu, takže to dopadlo předvídatelně. DV a SV příliš citlivé nejsou, vzdálenější vysílače lze chytit pouze v noci. Je tak znát absence heptody ve vstupním dílu přijímače, která je v této řadě trvale vypuštěna, vše obstarává pouze vstupní jednotka s ECC elektronkou. Přednes není špatný, tónová clona nemá moc velký vliv na přednes, chybí reprodukce basů - ani dřevěná bedýnka to nezachrání. Napájecí trafo je navrženo jen tak, aby fungovalo, při delším provozu se přehřívá. Prostě rádio do dílny, kde jde jen o to "něco" poslouchat.

Stav: Rádio jsem dostal od kamaráda, kterému leželo na půdě. Po výměně svitků funkční, VKV už někdo kdysi přeladil na CCIR. Na kuchyňské rádio hraje docela slušně.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

pohled na přijímač - chassis a pohled zezadu - detail chassis


TESLA Carioca 433A

Výroba: 1966, Tesla Bratislava n.p.
Výrobní číslo: 628479 / 635687 
Osazení: ECC85, EBF89, EAA91, ECL86, EM84 + usměrňovač PM28RA

Název podle hudební skladby Carioca (foxtrot)

Další z řady běžných tuzemských rádií – předchůdce řady Nabucco/Lýra, která je výrazně zjednodušená – liší se zejména osazením polovodičových diod místo vakuové duodiody, mizí tónové clony a indikátor vyladění. Stejné chassis se objevilo i v gramorádiu Piano a Barytón. Osmiobvodový superhet pro VKV dle normy OIRT a šestiobvodový pro AM rozsahy (SV, DV) s tlačítkovým přepínáním vlnových rozsahů. Elektronický indikátor vyladění, plynulé řízené výšek, basů a hlasitosti. Leštěná dřevěná bedýnka s vestavěným kruhovým reproduktorem 165 mm, skleněná stupnice. Možnost připojení gramofonu a magnetofonu. Napájení ze střídavé sítě 220 V, 50 Hz s příkonem 36 W.

Oprava: U obou kusů kompletní výměna vadných svitkových kondenzátorů a přeladění na současné pásmo VKV CCIR. Oba kousky plně fukční. Spodní kus ve vizuálně horším stavu.

Zajímavost: Obě rádia se od sebe nepatrně liší. U horního kusu je širší průzor pro magické oko EM84. Spodní má též jiný font výrobního štítku - viz poslední fotografie.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

 


TESLA Echo 532A

Výroba: 1964, Tesla Bratislava n. p.
Výr. číslo: 75781
Osazení: ECH81, ECC85, EBF89, EABC80, EL84, EM84 + selen B250C75

Elektronkový 6obvodový (KV, SV, DV) a 8obvodový (VKV OIRT) superhet s indikátorem vyladění. Tlačítkové přepínače jednotlivých rozsahů, plynulé ovládání hlasitosti. Obvody korekcí jsou doplněny přepinatelnými tónovými rejstříky a též tlačítkem pro odpojení vnitřní ferritové antény. Radio již disponuje plošnými spoji a je celkově osazeno třemi reproduktory. Vzhledem k roku výroby se již jedná o druhou sérii, která má mírné změny na stupnici a úpravy v zapojení vstupních obvodů. Lze připojit gramofon a magnetofon. Napájení ze střídavé sítě 120, 220 V s příkonem 50 W.

Echo jsem našel 8. února na Smíchově ve velmi špatném stavu. Vnitřek již navštívil někdo jiný, kdo ustřihal všechny kabely, vzal elektronky, vyrval elyt z plošného spoje a také dva reproduktory. Přišroubovaná trafa naštěstí ven nevydoloval, ale i tak stačil ještě více poničil vodou rozklíženou bedýnku a rozbít skleněnou stupnici.

Stav: Po celkové renovaci plně funkční.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Planě rostoucí Echo - po renovaci zepředu - po renovaci zezadu

 


TESLA Verdi 543A

Výroba: 1973, Tesla Bratisla n.p.
Výrobní číslo: 608244
Osazení: ECC85, ECH81, EBF89, ECC83, EL84, EM84 + usměrňovač PM28RA

Název po italském hudebním skladateli Giuseppem Verdim.

Poslední elektronkový přijímač vyráběný u nás. Superhet (šestiobvodový) pro AM pásma i (osmiobvodový) pro FM pásma dle normy OIRT. Ovládání se provádí pomocí tlačítkových předvoleb, možnost zapnutí vestavěného ferritu pro středovlnný rozsah. Déle je možné automatické vyvážení citlivosti, šířka pásma, plynulé tónové clony – výšky a basy – a regulace hlasitosti. Ladění pro rozsah AM a FM je pevně rozděleno, každá část disponuje i svou vstupní jednotkou. V tomto modelu je již vestavěný kruhový reproduktor – na rozdíl od předchůdce 541A Bohéma. Dřevěná leštěná skříň, černá skleněná stupnice, ovládací prvky s hliníkovými terčíky. Možnost připojení gramofonu a magnetofonu. Napájení ze střídavé sítě 220 V, 50 Hz s příkone 45 W.

Technické údaje

Vlnové rozsahy: velmi krátké vlny 65 — 73 MHz
                         krátké vlny 5,95 — 17 MHz
                         střední vlny 525 — 1605 kHz
                         dlouhé vlny 150 — 300 kHz
Průměrná vf citlivost: VKV: 5 μV, KV: 45 μV, SV: 30 μV, DV: 35 μV

Osazení: ECC 85 — vf zesilovač a kmitající směšovač pro FM 
             ECH 81 — mf zesilovač pro fm; směšovač a oscilátor pro AM 
             EBF 89 — mf zesilovač; demodulátor a AFC pro AM 
             EM 84 — optický ukazatel vyladění
             ECC 83 — dvoustupňový nf zesilovač
             EL 84 — koncový zesilovač

             PM 28 RA — dvoucestný selenový usměrňovač
             
KA 201 — AFC pro fm
             
GA 206 (2x) — demodulátor pro FM

Průměrná nf citlivost: 11 mV pro 1 kHz
Impedance reproduktoru: 4 Ω
Výstupní výkon 2,5 W
Rozměry a váha: 754 x 195 X 252 mm; 10,2 kg

Celá přístrojová řada z Bratislavy je velmi špatná. Technicky jsou parametry přijímače nedostačující, většina přijímačů nebyla z výroby ani řádně sladěna. I přes složitější zapojení, než najdeme u kuchyňských rádií, je přednes velmi bídný a nedostačující. Naopak rozměry a váha přijímače jsou zarážející. Návrh plošného spoje lze označit jako tragédie – plýtvání materiálem, osazování součástek na spodní části plošného spoje, zcela nevhodné rozložení. Zapájení tvoří zvláštní kapitolu hororových filmů.

Přístroj je designově velmi zajímavý a reflektuje skvěle počátek 70. let, vzhledově mě – hlavně díky stupnici a provedení – velmi zaujal. Bohužel po technické stránce je rádio neposlouchatelné. Nutno však uznat, že oproti Bohémě hraje Verdi výrazně lépe (ač se jedná o stejné zapojení).

Oprava: Preventivní výměna dvou svitkových kondenzátorů, vadné osvětlovací žárovky a propálená síťová koncovka. Přístroj fungoval na první zapojení. Nejvíce času zabrala celková očista - přístroj byl v kuřáckém prostředí a čelní hliníkový panel jsem drhnul dva dny.

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Nálezový stav (ještě u kolegy) - stupnice

 


TESLA Opereta 1021A

Výroba: 1971, TESLA Bratislava n.p.
Výrobní číslo: 695794
Osazení: ECC85, EBF89, ECL86, 2x GA206, PM28RA (selenový usměrňovač)

Gramorádio tuzemské výroby, které je koncepčně shodné s rádii jako Nabucco, Lýra, ... tzn. je osazené stejné chassis. Elektronkový šesti-obvodový (pro SV a DV) a osmi-obvodový (pro VKV dle normy OIRT) superhet z produkce Tesly. Mechanická tlačítka na přepínání rozsahů, vypnutí přijímače. Vstup pro gramofonovou přenosku a magnetofonovou hlavu. Vše je umístěno na desce s plošnými spoji. Na přední desce ladění pásem, hlasitosti a výšek (tónová clona). Velký kvalitní kruhový a širokopásmový reproduktor. Dřevěná skříňka s odklopným víkem a vyklápěcím spodkem, elegantní hnědo-bílá skleněná stupnice. Čtyřrychlostní gramofon s chassis H46 (pouze u první série, později osazováno HC10) a piezoelektrickou vložkou. Napájení ze sítě 220V, 50Hz s příkonem 42W.

Stav: Za tento kousek děkuji Vaškovi. Minulý majitel byl opravář a sběratel ... ehm ... spíše ničitel. Bedna není v moc pěkném stavu, nepůvodní síťová šňůra omotaná izolačkou. V rádiu se zřejmě líbilo myšce, takže překousaný přívod k repráku, přívody k feritové anténě. Vadné přepínače, svitky se zdají dobré. SV, DV a zesilovač funkční. VKV asi nehlesne - nebyl zatím čas to řešit, stejně jako gramofon jsem ještě nezkoušel - jehla tam je, točí se. Přednes mi vyrazil dech - výtečné, nejlepší a nejkvalitnější zvuk, co jsem z této řady "kuchyňských" rádií slyšel!

Vysněný přístroj dostal při navážecí akci kamarád Milan Rybáček

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Chassis - mechanika gramofonu - pohled bez zadní stěny - gramofon


TESLA Dunaj 615A

Výroba: 1953, TESLA n.p.
Výrobní číslo: 601734
Osazení: ECH21, 6BC32, 6F31, 6L31, EM11, AZ11

Elektronkový šesti-obvodový (KV, SV, DV) superhet osazaný 4+2 elektronkami. Průměrná citlivost 60-75uV. Výstup osazen elektronkou 6L31 s výstupním výkonem 2,8W - osazen je kruhový reproduktor s průměrem 20cm a impedancí 5R. Napájení ze střídavé sítě 110/125/220/245V - 50Hz s příkonem do 60W. Přijímač je velmi kvalitní konstrukce - elegantní dřevěný bedýnka, tří-barevná stupnice, světlý brokát, papírová zadní a spodní stěna. Možnost připojení gramofonu a externího reproduktoru.

Stav: Kdysi již opravováno - chybí síťový vypínač, měněny dva svitky. Ještě tam bylo na redukci nabastlené jiné magioko. Rádio po vyčištění jen šumělo. Po výměně třech vazebních kondenzátorů se rádio krásně rozehrálo. Nakonec jsem jich vyměnil celkem šest - zemnící M1 a elyt 50M jsem nechal původní.

Rádio má krásný přednes, lepší zvuk než Kongres. Prostě dobře navržené a po menších opravách funkční na dlouhá desetiletí.

Přístroje se za symbolickou pořizovací cenu ujmul kamarád Honza Mottl

... pro náhled klikněte na fotografii ...


 


TESLA Soprán 635A

Výroba: 1979, TESLA Bratislava n.p.
Výrobní číslo: 635972
Osazení: 2x MBA810AS, UL1611N, MAA550, 6x KF124, 3x KF125, 2x KC148, 2x KF520, KF507, KD605
             + spousty diod a Zernerek

Moderní stereofonní radiopřijímač z bratislavské produkce Tesly (příbuzný přijímači Sextet) s moderní konstrukcí a plně polovodičový. Napájení ze střídavé sítě 220V/50Hz s příkonem 55W. Rádio disponuje vlnovými rozsahy: KV, SV, DV, VKV (63-73MHz i 87,5-104MHz). Tlačítkový superhet s vestavěnou feritovou anténou a vnitřním dipólem pro příjem velmi krátkých vln. Možnost čtyř trvalých předvoleb v tomto pásmu. Základní ovládání hlasitosti, výšek, basů a balancí pomocí tahových potenciometrů, indikace stereo přijmu, možnost přepnutí MONO/STEREO, výstup pro magnetofon, sluchátka, možnost připojení gramofonové přenosky. Koncový zesilovač osazen dvěma obvody MBA810 s výstupem pro externí reproduktory s impedancí 4R (zátěž cca 4W/kanál). Dřevotřísková bedýnka s motivem dřeva, černá plastová přední stěna a ovládací prvky, plexisklová stupnice s podsvícením pomocí dvou žárovek.

Stav: Před renovací, nefunkční. Údajně rádio mělo fungovat výborně - po otevření byl vyhořelý kondenzátor ve zdroji, rozpadlý ladičák, popraskané svitky a spálená žárovka. Koncové zesilovače jdou, VKV hraje. Ostatní rozsahy mlčí úplně.

Rádio jsem prodal jedomu pánovi, který se zabývá speciálně opravami moderních rádií. Já bych přednosti tohoto typu dozajista neocenil. Není tedy již součástí mé sbírky

... pro náhled klikněte na fotografii ...

Zepředu - zezadu

 


TESLA Mír 2800B-2

Výroba: 1963, TESLA Přelouč n.p.
Výrobní číslo:
Osazení: 4x 103NU70, 3x 152NU70, 2x 153NU70, 1NN40

Jeden z prvních přenosných tranzistorových přijímačů, který se u nás vyráběl na počátku 60-tých let minulého století. Slouží pro příjem na středních vlnách (540-1400kHz), napájení provedeno ze dvou baterií 3V. Regulace hlasitosti spřažena s vypínačem, který je spolu s laděním na přední straně. Feritová anténa, malý kruhový reproduktor, plošné spoje. K otestování baterií je na zadní straně objímka se žárovičkou. Celý přijímač je koženkový, plastová přední mřížka a ovládací prvky. Terčíky jsou z eloxovaného hliníku.

Stav: Po prvním zapnutí se rozehrál, výměna několika vadných svitků. K mému podivu má velmi dobrou citlivost a hlasitý přednes - na germaniové tranzistory. Rádio mělo i plombu, takže paráda. Koženka je mírně rozlepená a ucho je nahoře prasklé.

... pro náhled klikněte na fotografii ...


Neywa 402

Výroba: 197_, Tento SSSR
Výrovní číslo:
Osazení: 

Malý ruský tranzistorák z počátku 80. let minulého století. Superhet se 6-ti tranzistory, příjem SV a DV - přepínač vlnových rozsahů na zadní stěně. Na pravém boku se nachází ladění a ovládání hlasitosti, které je spřažené s vypínačem. Napájení z 9V baterie, možnost připojení sluchátek, černá krabička s předním hliníkovým krytem, kožené pouzdro. Za tento přístroj děkuji jedné spolužačce.

Zánovní, ještě s původní plombou. Ulomený kryt baterií a citlivost je mizerná.

Schéma: ZDE


TESLA Rena 2716B

Kapesní přijímač tuzemské výroby. Osazen je převážně tranzistory a dvěma integrovanými obvody typu MAA125. Příjem SV a DV - přepínač vlnových rozsahů na boku rádia. V zapojení jsou použity magnetostrikční mf filtry. Napájení z baterií 4x 1,5V (typ AA). Černá skříňka s předním světlým krytem a stupnicí, kožené pouzrdo.

Zánovní, plast už trochu zašlý s prasklou stupnicí, výměna několika elektrolytů

 


Servisní opravy a to, co šlo dále do světa ...


Empo Poem

Výroba: 1941, Empo
Výrobní číslo: 53370
Osazení: AZ11, ECH11, EBF11, ECL11, EM4

Elektronkový superhet vyráběný během 2. světové války s vlnovými rozsahy KV1, KV2, SV, DV a možností připojení gramofonového vstupu. Indikátor vyladění pomocí magického oka, podsvícení stupnice třemi žárovkami, spořič proudu. Reproduktor je kulatý dynamický s permanentním magnetem. Ovládání hlasitosti potenciometrem spřaženým se sí´tovým vypínačem, nastavení tónové clony otočným přepínačem. Dřevěná skříň, skleněná stupnice a bakelitové knoflíky. Napájení ze střídavé sítě s nastavitelným napětím a bezpečnostní přívodní šňůrou.

Stav: Nálezový vráček na náročnou opravu ... Raději jsem ho předal dále, třeba si s tím někdo vyhraje, takže rádio již není součástí mé sbírky.

... pro náhled klikněte na fotografie ...


Tesla Rondo II. - 528A

Elektronkový superhet (2x ECH81, EABC80, EL84, EM80 a EZ81) s příjmem SV, DV, KV1 a KV2. Skvělá citlivost a přednes, nádherný starý vzhled. Když jsem ho odnášel z bazaru, tak chassis zůstalo na místě a bedna v mojí ruce ...

Stav: Přestavba zpět na EZ81, jinak plně funkční - i vzhledem k věku a původními svitky, slepení bedny. Jelikož nemám tolik prostoru, tak jsem se radia obratem zbavil a prodal ho za symbolickou stovku.

  ... pro náhled klikněte fotografii ...


Tesla Bohéma 541A

Elektronkový superhet, jedno z posledních rádií osazeného elektronkami (ECC85, ECH81, EBF89, ECC83, EL84, EM84, 2x GA206, PM28RA) s příjmem DV, SV, KV, VKV (OIRT). Nesmyslně velké DPS a bedna bez reproduktoru, špatné vlastnosti a citlivost, poddimenzovaný výstupní transformátor a další mouchy se dozajisté najdou. Celá řada těchto přijímačů je doslova mizerná.

Stav: Původní plomba, fungovalo hned napoprvé. Výměna pár svitků a jednoho elytu, šílený plošný spoj, nekvalitní přednes, po hodině poslechu už mě z rádia bolela hlava. Samozřejmostí je to, že dílky na stupnici už z výroby neodpovídají naladěné stanici, jelikož je to sladěno jen od oka. Aneb Bratislavu již nikdy více! Raději jsem se ho zbavil, jelikož mi ničilo sluch, ale stejně nechápu, jak to mohl někdo koupit ...

... pro náhled klikněte na fotografii ...


TESLA Sextet 637A 

Velmi povedené rádio osazené polovodiči a integrovanými obvody. Velmi dobrá citlivost na všech rozsazích, příjem KV, SV, DV, VKV1 a VKV2. Korekce hlasitosti, výšek, hloubek, přepínač MONO/STEREO. Koncový stupeň osazen tranzistory typu KU611, pracujících dvojčinně s výstupním výkonem až 10W.

Stav: Nefunkční tlačítko na KV, špatná regulace hlasitosti, jeden kanál je hlasitější. Výměna svitků a vyschlých elytů. Rádio jsem opravoval svému kamarádovi, nikdy jsem jej nevlastnil. 

... pro náhled klikněte na fotografii ...



Aktualizováno dne 23.10.2014
Editováno dne 21.4.2013

!!!    Stránka se edituje, děkuji za pochopení !!!

Plánované spuštění samostatné sekce věnované rádiím: březen 2017

 

 

 

 

 

 

 



Aktualizace dne: --. --. ----
Editace dne: 4. 3. 2016